ПРИЛОЖЕНИЕ №1 към чл. 25 от НОАМТЦУ
РАЗДЕЛ I.
Предмет и цел
Чл.1. С настоящата наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и права на територията на Община Вълчи дол, реда и срока на тяхното събиране.
Чл.2. Наредбата има за цел постигане на достъпност и предоставяне на качествени услуги на гражданите на общината.
Чл.3. (1) На територията на Община Вълчи дол се събират местни такси, определени в чл.6, ал.1 от Закона за местните данъци и такси, както и други местни такси, определени със закон: такса за битови отпадъци;
1. такси за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;
2. такси за ползване на детски кухни и социални услуги,
3. финансирани от общинския бюджет;
4. такси за технически услуги;
5. такси за административни услуги;
6. такси за откупуване на гробни места;
7. такси за притежаване на куче;
8. други местни такси, определени със закон.
(2) Не се определят и събират такси за общински услуги, предоставени за всеобщо ползване.
РАЗДЕЛ II.
Определяне размера на общинските такси и цени на услуги
Чл.4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определят в български лева и при спазване на принципите, определени в Закона за местните данъци и такси.
(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.
Чл.5. (1) Размерът на конкретните такси и цени на услуги и права се определя при спазване принципите, регламентирани в Закона за местните данъци и такси и следва да включва:
1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;
2. възможност за разширяване на предлаганите услуги и
3. повишаване на качеството им;
4. постигане на по - голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси;
5. отчитане на социалния ефект и защита на обществения интерес.
(2) Пълните разходи включват всички разходи на общината (преки и непреки) по предоставяне на услугата и се определят, както следва:
1. Преки са разходите, които са свързани пряко с предоставяне на услугата и включват:
1.1. разходи за възнаграждения и осигурителни плащания на служителите;
1.2. разходи за материали;
1.3. разходи за външни услуги, пряко свързани с остойностяваната услуга;
1.4. други преки разходи, присъщи за остойностяваната услуга.
2. Непреките разходи са тези, които са относими към остойностяваната услуга, но не зависят от обема и не са пряко свързани с извършването й. Непреките разходи включват:
2.1. разходи за обучение и повишаване на квалификацията на служителите;
2.2. фиксирани (непроменливи) разходи за външни услуги;
2.3. режийни разходи;
2.4. други непреки разходи, имащи отношение към формирането на размера на таксата.
(3) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.
Чл.6. (1) Размерът на таксата може да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато Общински съвет - Вълчи дол реши, че това се налага за защита на обществения интерес.
(2) В случаите по чл.6, ал.1 от настоящата наредба разликата между разходите по предоставяната услуга и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.
|
(3) В случаите на освобождаване от такси по решение на Общински съвет - Вълчи дол, разходите по предоставяната услуга са за сметка на общинските приходи.
(4) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите, реализирана от невъзстановяване на пълните разходи и освободени задължени лица от такси, да е за сметка на обща субсидия за държавни дейности, целеви субсидии и други трансфери от Републиканския бюджет.
Чл.7. (1) В случаите, когато едни и същи услуги се предоставят от общината и от други лица, основа за размера на цените на услугата могат да бъдат пазарните стойности.
(2) В случаите по чл.7, ал. 1 от настоящата наредба размерът на таксите и/или цените на услугите не се ограничава до размера на калкулираните разходи. В тези случаи се реализират нетни приходи.
Чл.8. (1) Промени в размера на таксите и/или цените на услугите се извършва по реда на тяхното приемане.
(2) Кметът на общината внася в Общински съвет - Вълчи дол мотивирано предложение за необходимостта от промяна и предлага нов размер, спазвайки разпоредбите на чл.5 от настоящата наредба.
РАЗДЕЛ III.
Ред и срок за събиране на местните такси и цени на услуги
Чл.9. (1) Местните такси се заплащат:
1. в брой, на касите към Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи" в Общинска администрация - Вълчи дол;
2. в брой, в кметствата на територията на община Вълчи дол;
3. безкасово, по банкова сметка на общината;
4. чрез касите на EasyPay и други посредници, с които Община Вълчи дол има договорни отношения.
(2) Местните такси и цени на услуги се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугата, с изключение на тези, за които с нормативен акт или с тази наредба е предвидено друго.
Чл.10. Събирането на местните такси и цени на предоставяните услуги се извършва от служители на Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи", кметовете на кметства и кметските наместници при Общинска администрация - Вълчи дол в сроковете и по предвидения в закона ред, освен ако в нормативен акт или с тази наредба не е предвидено друго.
Чл.11. (1) Община Вълчи дол уведомява лицата по чл.64 от Закона за местните данъци и такси за дължимата от тях такса за
|
битови отпадъци за съответния период и за сроковете за плащане с писма, в които е посочен размера на таксата за текущата година.
(2) Изпращането на писмата се организира от Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи" към Общинска администрация - Вълчи дол и се контролира от ресорния заместник - кмет.
РАЗДЕЛ IV.
Ред за освобождаване на отделни категории лица, изцяло или
частично от заплащане на отделни видове такси
Чл.12. (1) Общински съвет - Вълчи дол може да освобождава или определи облекчен размер от приетите такси и/или цени на услуги за отделни категории физически и юридически лица при определени обстоятелства, налагащи това, с мотивирано изрично свое решение.
(2) Решенията на Общински съвет - Вълчи дол за обстоятелствата по чл.12, ал.1 от настоящата наредба се вземат за освобождаване или определяне на облекчен размер на такси и/ или цени на услуги за определен срок.
Чл.13. Освобождават се от заплащане на такси училищата, детските градини, читалищата, спортните и пенсионерски клубове за провеждане на организирани спортни и културни мероприятия, състезания и други организирани прояви за деца и ученици при използване на терени, помещения и зали - собственост на Община Вълчи дол.
Чл.14. Освобождават се от заплащане на такси всички физически и юридически лица за провеждане на мероприятия с благотворителна цел, както и такива, за които това е предвидено в закон или друг нормативен акт за ползване на помещения, тротоари, площади, улични платна, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.
Чл.15. Освобождаването става въз основа на подадено писмено заявление до Кмета на Община Вълчи дол с описание на мероприятието по отношение на проявите по чл.13 и чл.14 от настоящата наредба.
ГЛАВА ВТОРА. МЕСТНИ ТАКСИ
РАЗДЕЛ I.
Такса за битови отпадъци
Чл.16. Таксата за битови отпадъци се заплаща за извършваните услуги по:
|
1. събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране;
2. третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации;
3. поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания в общината.
Чл.17.(1) Таксата за битови отпадъци се определя в годишен размер за всяко населено място, въз основа на одобрена с решение от Общински съвет - Вълчи дол План - сметка за всяка дейност поотделно, включваща необходимите разходи за:
1. осигуряване на съдове за събиране на битови отпадъци - контейнери, кофи, улични кошчета и други;
2. събиране на битове отпадъци и транспортирането им до инсталации и съоръжения за третирането им;
3. третиране (обезвреждане, рециклиране и оползотворяване) на битовите отпадъци, необхванати в управлението на масово разпространените отпадъци;
4. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депа за битови отпадъци;
5. поддържане на чистотата на уличните платна, площадите, алеите, парковете и други територии от населените места и селищните образувания в общината, предназначени за обществено ползване.
(2) По предложение на Кмета на Община Вълчи дол Общинският съвет определя размера на таксата за битови отпадъци, не по - късно от 31 декември на предходната година.
Чл.18. (1) Размерът на таксата за битови отпадъци се определя в левове според количеството на битовите отпадъци в съответствие с приетите от Общинския съвет основа и способ.
(2) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци, размерът на таксата се определя в левове, пропорционално на основата, определена от Общинския съвет.
Чл.19. Основата за облагане с такса за битови отпадъци се определя:
1. за жилищни и вилни имоти на граждани, както и за жилищни имоти, собственост на физически лица и предприятия по смисъла на Закона за счетоводството, за услугите по чл.16 от настоящата наредба размерът на таксата се определя пропорционално (в промил) върху данъчната оценка на имота;
2. за нежилищни имоти размерът на таксата за услугите по чл.16 от настоящата наредба се определя, както следва:
|
3. за физическите лица (без едноличните търговци и земеделските производители) - пропорционално (в промил) върху данъчната оценка на имота;
4. за юридическите лица, едноличните търговци, земеделските производители, сдружения, кооперации и другите предприятия по смисъла на Закона за счетоводството - по - високата между отчетната стойност и данъчната оценка на активите - земя и сгради.
Чл.20. (1) Задължени лица за такса за битови отпадъци са:
1. собственика на имота;
2. ползвателя - при учредено вещно право на ползване на имота;
3. концесионера - при концесия и/или учредено вещно право на ползване върху поземлен имот или съответната част от него;
4. за имот - държавна или общинска собственост - лицето, на което е предоставен за управление.
(2) Когато върху облагаем имот правото на собственост или ограничено вещно право на ползване е притежание на няколко лица, те дължат такса за частите си.
(3) Всеки от съсобствениците на имота, съответно съпритежателите на ограничено вещно право на ползване, може да заплати такса за битови отпадъци за сметка на останалите.
Чл.21. (1) Таксата за битови отпадъци се заплаща на две равни вноски, в сроковете за плащане на данъка върху недвижимите имоти, до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която се дължи.
(2) На предплатилите до 30 април дължимата такса за цялата година, се прави отстъпка в размер на 5 на сто.
(3) За новопридобити имоти или придобито ограничено вещно право на ползване, таксата се събира от началото на следващия месец.
(4) За сгради, които не са въведени в експлоатация, но използването е започнало преди завършване на сградата, таксата се дължи от началото на следващия месец, през който е започнало ползването.
(5) За сгради, подлежащи на събаряне и/или унищожаване, таксата се събира включително и за месеца, през който това вече е реализирано.
Чл.22. (1) Не се събира такса за:
1. събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране и третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации на имоти, намиращи се в райони, в които услугите не се предоставят от общината;
|
2. събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране и третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации за всички незастроени имоти или такива, които не се ползват през цялата година и е подадена декларация по образец за тези обстоятелства до 31 октомври на предходната година, намиращи се в районите, обявени със заповедта на Кмета на Община Вълчи дол по чл.63, ал.2 от Закона за местните данъци и такси.
(2) За обстоятелствата по чл.22, ал.1, т.2 от настоящата наредба се подава декларация от задължените лица - собственика на имота, ползвателя - при учредено вещно право за ползване на имота, за имот държавна или общинска собственост - от лицето, на което имота е предоставен за управление.
(3) Когато върху облагаем имот правото на собственост или ограничено вещно право на ползване е притежание на няколко лица, декларацията за не използване на имота и заявяване волята да се освободи имота от таксата за битови отпадъци се подписва от всички задължени лица, а за юридическите лица - от представляващия дружеството и печат на същото.
(4) С подаване на декларацията задължените лица дават изричното си съгласие служители на Общинска администрация - Вълчи дол да извършват фактически проверки на място по местонахождението на имота, както и да се сдобият с данни от дружествата, предоставящи услуги по водоснабдяване и доставка на ел. енергия за констатиране на реализирани разходи за вода и ел. енергия по партидите на имота - предмет на декларацията.
(5) В случай на констатиране използването на имота, налични разходи за вода и ел. енергия по партидите на имота, задължените лица заплащат годишния размер на таксата за битови отпадъци в трикратен размер.
(6) В случай, че задължените лица са подали декларация за освобождаване от такса за битови отпадъци и възникне промяна в обстоятелствата от определен момент имота да се използва, те имат задължението да уведомят писмено Община Вълчи дол.
(7) За услугите събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране, за третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации и поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места в община Вълчи дол на молитвени домове и храмове, в които се извършва богослужбена дейност от законно регистрирани вероизповедания в страната, заедно с поземлените имоти, върху които са построени. Освобождаването е при условие,
|
че имотите не се използват със стопанска цел, несвързана с пряката им богослужбена дейност.
Чл.23. Таксата за битови отпадъци се събира от Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи", кметовете на кметства и кметските наместници към Общинска администрация - Вълчи дол и се разходва в съответствие с целевото й предназначение.
РАЗДЕЛ II.
Такси за ползване на пазари, тържища, тротоари, площади, улични
платна, панаири и терени с друго предназначение
Чл.24. (1) Общински съвет - Вълчи дол определя такси за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.
(2) Таксите се определят на квадратен метър за ден или за месец.
(3) Таксите се заплащат от физическите и юридическите лица- ползватели на съответната услуга.
(4) Таксите се плащат при издаване на разрешението за ползване на услугата за посочения от него период.
Чл.25. (1) Общински съвет - Вълчи дол приема конкретния размер на таксите, съгласно Приложение №1 - неразделна част от настоящата наредба.
(2) Таксите се събират от:
служители от Общинска администрация - Вълчи дол, на които са вменени тези ангажименти с длъжностна характеристика и/или заповед на Кмета на Община Вълчи дол; кметове на кметства и кметски наместници.
(3) Контролът по събирането и отчитането на таксите се организира от Дирекция „Устройство на територията и общинска собственост".
Чл.26. (1) При издаване на разрешително за ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за продажба на стоки се заплаща депозит за почистване на терена в размер на 100,00 (сто) лева. След приключване на ползването на терена ползвателят се задължава да го почисти, което се установява с протокол след извършен оглед от служител на Общинска администрация - Вълчи дол.
(2) При издаване на разрешително за ползване на места, върху които са разположени панорами, стрелбища, моторни люлки и други, се заплаща депозит за почистване на терена в размер на 100,00 (сто) лева. След приключване на ползването на терена, ползвателят се задължава да го почисти, което се установява с протокол след извършен оглед от служител на Общинска администрация - Вълчи дол.
(3) Внесеният депозит по чл.26, ал.1 и чл.26, ал.2 от настоящата наредба се възстановява на ползвателя след почистване на терена. В случай, че ползвателят не почисти терена, депозитът остава в приход на общинския бюджет за покриване разходите по почистването.
РАЗДЕЛ III.
Такси за детска кухня, домашен социален патронаж и други
общински социални услуги
Чл.27.(1) Услугата за ползване на детска кухня в община Вълчи дол се предоставя от ДГ "Здравец" - гр. Вълчи дол.
(2) Таксите за детска кухня се заплащат от родителите или настойниците.
(3) Размерът на таксата е 2,00 (два) лева на ден, съответстваща на разходите за храна за един храноден. Таксата се заплаща предварително за следващата седмица, за която ще се ползва услугата.
(4) Таксите се събират от ДГ "Здравец" - гр. Вълчи дол.
Чл.28. (1) За ползване на детски градини и детска ясла
родителите и настойниците не заплащат такси.
(2) При кандидатстване на дете за детска градина и детска ясла родителите и настойниците предоставят документ/удостоверение за наличие или липса на задължения към Община Вълчи дол.
Чл.29. (1) Лицата, ползващи услугите на Домашен Социален Патронаж, заплащат диференцирана месечна такса, както следва:
1. лице, получаващо месечна пенсия до 580,00 лева, заплаща такса в размер на 120,00 (сто и двадесет) лева;
2. лице, получаващо месечна пенсия над 580,00 лева, заплаща такса в размер на 150,00 (сто и петдесет) лева;
3. ветеран от войните заплаща 30% от дължимата такса, съобразно размера на получаваната месечна пенсия.
(2) Месечната такса се събира от длъжностно лице, на което са вменени тези задължения, от потребителите на социалната услуга от личните им доходи. Събраните такси се внасят в общинския бюджет до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
Чл.30. (1) При неплащане на дължимите такси за два последователни месеца предоставянето на услугата Домашен Социален Патронаж се прекратява.
(2) При смърт на потребител на услугите на Домашен Социален Патронаж самотно лице (без близки и роднини) и наличие на дължими такси, отговорникът на Домашен Социален Патронаж предоставя информация в Общинска администрация - Вълчи дол, която изготвя докладна записка с предложение до Общински съвет - Вълчи дол да вземе решение за отписване на дължимите такси.
РАЗДЕЛ IV.
Такси за технически услуги
Чл.31. (1) Таксите за технически услуги обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектура, строителство, благоустройство, кадастъра в селищните и извънселищните територии на общината.
(2) Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.
(3) Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българския Червен Кръст.
Чл.32. Не се заплащат такси за технически услуги при:
1. допълване (поправки) на одобрен кадастрален план;
2. писмо до съда за издаване на изпълнителен лист за вземания по влязла в сила оценка;
3. освидетелстване на строежи като негодни за ползване, застрашени от самосрутване или вредни в санитарно - хигиенно отношение, когато специализираната комисия установи, че тези условия са налице;
4. отчуждаване на недвижими имоти за строителство и обезщетяване на правоимащите;
5. изменение и отмяна на влязла в сила заповед за отчуждаване и обезщетяване и нова оценка на отчужден недвижим имот;
6. определяне на обезщетения за придаваеми недвижими имоти към парцел по дворищнорегулационен план и за техникоустройствени мероприятия;
7. даване на устни справки за кадастралното, регулационното и градоустройственото положение на недвижими имоти;
8. даване на предварителна информация по въпроси на техническото обслужване.
Чл.33. Техническите услуги се извършват от Дирекция „Устройство на територията и общинска собственост" към Общинска администрация - Вълчи дол.
|
Чл.34. (1) Срокът за извършване на техническите услуги, който не е установен с друг нормативен акт, е 30 дни.
(2) За извършване на бърза услуга - до 72 часа, таксата се удвоява.
(3) Експресни услуги не се извършват.
Чл.35. (1) При подаване на заявление за извършване на технически услуги от физически и юридически лица се извършва проверка относно наличието или липсата на задължения към Община Вълчи дол.
(2) Обстоятелството по чл.35, ал.1 от настоящата наредба се удостоверява от Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи" към Общинска администрация - Вълчи дол с печат „НЕ ДЪЛЖИ" върху подаденото заявление.
(3) Не се извършват технически услуги на физически и юридически лица, които имат задължения за данъци и такси към Община Вълчи дол.
Чл.36. Общински съвет - Вълчи дол приема конкретния размер на таксите, съгласно Приложение №2 - неразделна част от настоящата наредба.
РАЗДЕЛ V.
Такси за административни услуги Чл.37. Общински съвет - Вълчи дол определя размера на таксите за административните услуги по гражданско състояние, съгласно Приложение №3 - неразделна част от настоящата наредба.
Чл.38. Не се дължат такса за следните административни услуги по гражданско състояние:
1. съставяне на акт за раждане и издаване на оригинално удостоверение за раждане;
2. съставяне на акт за граждански брак и издаване на оригинално удостоверение за сключен граждански брак;
3. съставяне на акт за смърт и издаване на препис - извлечение от него;
4. отбелязвания, допълвания и поправки в актовете за гражданско състояние;
5. учредяване на настойничество и назначаване на попечител; поддържане на регистъра на населението;
6. отразяване на промяна на име в регистрите по гражданското състояние на населението;
7. издаване на удостоверение за наследствена пенсия.
Чл.39. В зависимост от срока на извършване
административните услуги могат да бъдат: обикновени услуги - до 3 дни;
бързи услуги - до 1 ден;
експресни услуги - до 3 часа.
Чл.40. (1) Административните услуги се извършват от
Дирекция „Административно и правно обслужване", кметовете на кметства и кметските наместници към Общинска администрация - Вълчи дол.
(2) Заплащането на услугите се извършва при предявяване на заявлението за извършване на административна услуга.
РАЗДЕЛ VI.
Такси за гробни места
Чл.41. (1) За ползване на гробни места над 8 години се заплащат еднократно такси, както следва:
1. до 15 години - 50,00 лева;
2. за вечни времена - 100,00 лева.
(2) За ползване на семейно гробно място над 8 години се заплащат еднократно такси, както следва:
1. до 15 години - 100,00 лева;
2. за вечни времена - 200,00 лева.
Чл.42. (1) Таксите за гробни места се събират от служители на Общинска администрация - Вълчи дол, на които е вменено това задължение.
(2) Таксите за гробни места се внасят в тридневен срок, в приход на общинския бюджет.
РАЗДЕЛ VII.
Такси за притежаване на куче
Чл.43. (1) За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса.
(2) Таксата се дължи към общината, на чиято територия е постоянния адрес/седалище на собственика на кучето.
Чл.44. В тримесечен срок от датата на придобиването на куче собственикът подава декларация по образец в Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи" към Общинска администрация - Вълчи дол.
Чл.45. Освобождават се от такса собствениците на:
1. кучета на лица с увреждания;
2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета, използвани за опитни цели;
4. кучета, използвани от Българския Червен Кръст;
5. кастрирани кучета;
6. кучета, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се отглеждат в регистриран животновъден обект;
ловни кучета, собственост на лица, придобили право на лов по реда на Закона за лова и опазване на дивеча.
Чл.46. (1) За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в размер на 10,00 лева.
(2) Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март.
(3) За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер на една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.
Чл.47.(1) Таксите се събират от Дирекция „Местни данъци и такси и неданъчни приходи", кметовете на кметства и кметските наместници към Общинска администрация - Вълчи дол.
(2) Приходите от събраните такси за притежаване на куче се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
ГЛАВА ТРЕТА. ДРУГИ МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ
Чл.48. За всички други услуги, предоставяни от Община Вълчи дол, с изключение на тези по чл.3, ал.1 от настоящата наредба, Общинският съвет определя такса или цени на услуги с настоящата наредба.
Чл.49. (1) Цените на услугите се формират на основа на пълните разходи, направени от общината по предоставяне на услугите.
(2) Пълните разходи включват всички преки и непреки разходи по предоставянето на услуги от общината. Те включват и съответен дял от:
1. преките и непреките разходи за персонал, включващи разходите за работна заплата и осигурителни плащания;
2. разходи за материали, режийни разходи и разходи за външни услуги;
3. разходи за управление и контрол;
4. разходи за задължителни протоколи за оценка на влиянието върху околната среда, когато това е необходимо.
(3) Определят се и се изчисляват въз основа на данни от съществуващата система за отчетност.
(4) Цените на услугите могат и да надвишават себестойността
им.
(5) Цените на услугите са прости и пропорционални.
|
(6) Таксите за извършените услуги се събират от Общинска администрация - Вълчи дол и се внасят в приход на общинския бюджет.
Чл.50. (1) Услугите, предоставяни от общината, могат да бъдат:
обикновени услуги - 7 дни;
бързи услуги - 3 дни;
експресни услуги - до 24 часа.
(2) Бързите и експресните услуги се заплащат със съответното увеличение, прието от Общинския съвет.
(3) Сроковете за извършване на услугите започват да текат от деня на подаване на необходимите документи и заплащане на цената на съответния вид услуга.
Чл.51. (1) Общински съвет - Вълчи дол определя конкретния размер на таксите за услуги, извън тези по чл.3, ал.1 от настоящата наредба, съгласно Приложение №4 - неразделна част от настоящата наредба.
(2) Заплащането се извършва в брой или безкасово по банковата смета на Община Вълчи дол.
(3) Необходимите документи за предоставянето на всяка една услуга се утвърждават от кмета на общината с разписани процедури.
Чл.52. Надценката върху себестойността на предлаганите стоки, продукти и услуги, в обект външен бар със застроена площ от 50 кв.м, външна площадка за поставяне на маси - 170 кв.м, находящ се в ПИ с идентификатор №12574.501.1310, гр. Вълчи дол, е в размер на 100 (сто) %.
Чл.53. (1) За ползването на лечебни растения, представляващо стопанска дейност, се издава позволително от кмета на общината по Закона за лечебните растения.
(2) Позволително се издава на лице, което събира билки за продажба или за първична обработка или генетичен материал от лечебни растения и определя:
1. вида на ползването;
2. разрешеното количество билки или генетичен материал по видове морфологични части;
3. района или конкретното находище;
4. начина и срока на ползване;
5. други условия, свързани с опазване на находището;
6. лицето, извършващо ползването, ако се различава от титуляра на позволителното.
(3) Позволително не се изисква и не се заплащат такси за събиране на билки от едно лице в рамките на един ден, както следва:
1. корени, коренища, луковици и грудки - до 1 кг;
2. кори, цветове, пъпки - до 0,500 кг;
3. листа, талус - до 1 кг;
4. плодове - до 10 кг.
(4) За бране на плодове (орехи, череши, ябълки, кайсии, черници, кестени и други) от общински поземлен фонд, паркове и улични единични дървета, разположени край общински пътища и други имоти, се издава разрешително от кмета на общината след заплащане на такса в лева за брой дърво за текущата година.
Чл.54. (1) При подаване на заявление за ползване на беседка с навес, находяща се в ПИ №12574.501.1310 (стадион - гр.Вълчи дол), ползвателят заплаща депозит в размер на 100,00 лева. Депозитът се възстановява в 5-дневен срок от деня на ползване в случай, че няма нанесени щети. Консумираната ел.енергия се заплаща от ползвателя съгласно контролен измервателен уред при освобождаването на обекта.
(2) При подаване на заявление за ползване на зала, находяща се в друг вид обществена сграда в с.Брестак, ул."Здравец"№3, ползвателят заплаща депозит в размер на 100,00 лева. Депозитът се възстановява в 5-дневен срок от деня на ползване в случай, че няма нанесени щети.
Чл.55а.(1) На основание чл.30, ал.2 от Закона за опазване на земеделските земи при промяна на предназначението на земеделска земя от общинския поземлен фонд, включително в случаите по чл.29, ал.3 и ал.4 от Закона за опазване на земеделските земи, се заплаща местна такса, определена по следната формула:
Т = СББ х Кплощ х Кфт х Кпол, където:
Т - такса за промяна на предназначението на 1 дка земеделска земя, в лева;
СББ - среден бонитетен бал за съответната категория земеделска земя при неполивни условия (за некатегоризируема земя СББ = 2,5);
Кплощ - коефициент за площта на земята, необходима за обекта;
Кфт - коефициент за функционалния тип на населеното място;
Кпол - коефициент за поливност.
(2) Коефициентът за площта на земята се определя в зависимост от размера на земята, необходима за обекта, и от вида на обекта, както следва:
1. за обектите по чл.55б и чл.55в от настоящата наредба:
1.1. при площ до 5 дка, включително - 2,00;
1.2. при площ от 5 дка до 10 дка, включително - 2,50;
1.3. при площ от 10 дка до 20 дка, включително - 3,00;
2. при площ над 20 дка - 3,50;
3. за обектите по чл.55г от настоящата наредба, независимо от размера на площта, която се засяга - 2,00.
(3) Коефициентът за функционалния тип на населеното място
се определя в зависимост от групата на функционален тип на населеното място и вида на обекта, както следва:
(4) За линейни обекти коефициентът по чл.55а, ал.3 от настоящата наредба е 1,00. |
(5) Коефициентът за поливност е, както следва:
1. при поливни условия - 1,20;
2. при неполивни условия - 1,00.
Чл.55б. Размерът на таксата се определя по реда на чл.55а от настоящата наредба, като се ползва съответния коефициент в колона 2 на таблицата към чл.55а, ал.3 от настоящата наредба при промяна на предназначението на земеделската земя за изграждане на:
1. търговски обекти;
2. административни обекти;
3. курортни обекти;
4. туристически и спортни обекти;
5. жилищни и вилни комплекси.
Чл.55в. Размерът на таксата се определя по реда на чл.55а от настоящата наредба, като се ползва съответния коефициент в колона 3 на таблицата към чл.55а, ал.3 от настоящата наредба при промяна на предназначението на земеделската земя за изграждане на:
1. обекти, свързани с производството, съхраняването и преработката на селскостопанска продукция, както и обекти на хранително - вкусовата промишленост; тържища за непреработена селскостопанска продукция; обекти за съхраняване; поддържане и ремонт на селскостопанска техника;
2. жилищни и вилни сгради и гаражи.
Чл.55г. Размерът на таксата се определя по реда на чл.55а от настоящата наредба, като се ползва съответния коефициент в колона 4 на таблицата към чл.55а, ал.3 от настоящата наредба при промяна на предназначението на земеделската земя за изграждане на:
1. обекти - държавна и общинска собственост;
2. здравни обекти;
3. обекти на науката, образованието и културата;
4. обекти на енергетиката и транспорта;
5. обекти със социално предназначение;
6. обекти за опазване и възстановяване на околната среда;
7. обекти, свързани с отстраняване на природни бедствия и аварии;
8. обекти на отбраната и националната сигурност.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА.
АДМИНИСТРАТИВНО - НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.56. (1) При неспазване на разпоредбите на настоящата наредба виновните лица се наказват с глоба от 50,00 лева до 200,00 лева - за физически лица, а за юридическите лица и едноличните търговци глобата е в размер от 100,00 лева до 500,00 лева.
(2) За други извършени нарушения, определени с разпоредбите на Закона за местните данъци и такси, лицата се наказват с глоба в определените от закона размер.
Чл.57. (1) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от определени от кмета длъжностни лица от Общинска администрация - Вълчи дол.
(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината.
Чл.58. (1) Установяването на нарушенията, издаването,
обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
(2) Приходите от глоби и имуществени санкции по наказателни постановления, издадени от кмета на общината, постъпват в приход на общинския бюджет.
|
§1. По смисъла на настоящата наредба:
1. "Услуги за всеобщо ползване" са тези общински услуги, при които конкретният ползвател не може да бъде определен.
2. "Ползвател" е физическо или юридическо лице, на което се предоставят публични услуги по смисъла на Закона за местните данъци и такси.
3. "Личен доход" са всички доходи на лицата, с изключение на:
1. добавката за лична помощ на инвалидите с намалена работоспособност над 90 на сто с определена чужда помощ;
2. сумите, които лицата, настанени в домовете за социални грижи, получават като възнаграждение в трудовотерапевтичен процес;
3. помощите, определени с акт на Министерски съвет;
4. еднократно изплащаните суми към пенсиите по решение на Министерски съвет.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1.Изпълнението и контрола по изпълнението на настоящата наредба се осъществява от кмета на общината или определени от него длъжностни лица.
§2.При започнало, но незавършено плащане на такси и цени на услуги, същото се завършва по реда на настоящата наредба с оглед размер и срок.
§3.Настоящата наредба се издава на основание чл.9 от Закона за местните данъци и такси.
§4.Настоящата наредба е приета с Решение № 210 от 26.04.2024 г. на Общински съвет - Вълчи дол и отменя Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Вълчи дол, приета с Решение № 986 от 15.12.2022 г. на Общински съвет - Вълчи дол
|
ПРИЛОЖЕНИЕ №1 към чл. 25 от НОАМТЦУ